Evde bakım hizmetinin hedefi, bakıma ihtiyaç duyan bireyin gündelik yaşam şeklini etkilemeyecek şekilde tedavi sağlamak ve hastanın kendini yetersiz hissetme durumunu minimuma çekmektir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber, fiziksel sınırlar ortadan kalkmakta, gerek online görüntülü muayene gerekse uzaktan takip sistemleriyle ihtiyaç sahipleri bulundukları yerden evde sağlık ve bakım hizmetlerine ulaşmaktadır.

Evde bakım hizmetleri, yaşlı, engelli, kronik hastalığı bulunan veya yaşadığı bir ameliyat sonrası iyileşme süreci içinde olan bireyleri bulundukları ortamda ve yaşadıkları yerde desteklemeyi amaç edinir. Bireyleri destekleyerek sosyal hayata adaptasyonlarını sağlamak, yaşantılarını mutlu ve güven içinde, sevdikleriyle beraber sürdürmelerini sağlayabilmek için ihtiyaç sahiplerine evde sağlık ve bakım hizmetleri verilmesi olarak da ifade edilmektedir.

İlerleyen bilim, gelişen teknoloji ve mobilleşen sağlık sektörüyle birlikte son yıllarda ülkemiz içinde artış gösteren yaşlı nüfus oranı da evde bakım hizmetine duyulacak gereksinimin artacağını göstermektedir.

Ülkemizde geçmiş yıllarda evde hasta bakımı görevini, ağırlıklı olarak kadınlarımız üstlenmekteydi. Fakat günümüzde geçmiş yıllara nazaran kadınların daha fazla iş hayatına katılmasıyla birlikte, yakın aile çevresi ve arkadaşları tarafından bakımı gerçekleştirilemeyen ancak yaşadıkları ortamdan ayrılmadan bakım ve sağlık hizmetlerinin karşılanması gereksinimi duyan bireyler için evde bakım ve evde sağlık hizmetleri sunulmaktadır.

Aile bireyleri arasında yaşanabilecek iletişim bozuklukları, modern yaşamın getirdiği stres ve yoğunluk, yaşlılıkla ilgili olarak aile fertlerinin veya yaşlının bilgi eksikliği, bakım sunumu esnasında yaşanabilecek problemleri artırabilir. Evde sağlık hizmetleri alan kişilerin yaşadıkları huzurlu ve güven dolu ortamdan ayrılmadan temel ihtiyaçlarını karşılamaları hedeflenmektedir. Hastaneye gidemeyecek durumda olanlar için evde sağlık hizmetleri önemli ölçüde çözüm oluşturmaktadır.

Evde Bakımdan Kimler Yararlanabilir?

 • Hastalık veya ameliyat sonrası iyileşme dönemini evde geçirmek isteyenler
 • Kalp rahatsızlıkları, Kanser, Alzheimer, Şeker veya Yüksek Tansiyon gibi kronik hastalıkları olan kişiler
 • Terminal dönem hastaları
 • Günlük yaşam aktivitelerinde desteğe ihtiyaç duyan yaşlılar ve engelliler
 • Bebek bakımı konusunda eğitim almak isteyen yeni doğum yapmış anneler
 • Hasta karyolası, oksijen tüpü gibi çeşitli cihazlara ihtiyaç duyanlar
 • Evden çıkmadan fizyoterapi, psikoterapi ve diyetisyen hizmeti almak isteyenler
 • Röntgen, ultrason gibi görüntüleme hizmetler için kuruma gidemeyecek kişiler
 • Laboratuvar tahlili için örnek alınması işleminin evde yapılmasını isteyenler

Evde bakım hizmetinin hedefi, bakıma ihtiyaç duyan bireyin gündelik yaşam şeklini etkilemeyecek şekilde tedavi sağlamak ve hastanın kendini yetersiz hissetme durumunu minimuma çekerek yaşam standardını yüksek seviyelerde tutabilmektir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber, fiziksel sınırlar ortadan kalkmakta, gerek online görüntülü muayene gerekse uzaktan takip sistemleriyle ihtiyaç sahipleri bulundukları yerden evde sağlık ve bakım hizmetlerine ulaşmaktadır.

Neden Evde Bakım?

 • Bireylerin ailelerinden ve sosyal çevrelerinden ayrılmadan, ihtiyaç duydukları sağlık ve bakım hizmetlerine ulaşmalarını sağlıyor
 • Hastanın ihtiyacına ve tercihine göre tasarlandığı için, bireyin konforunu arttırıyor
 • Görüntülü muayene ve uzaktan takip sistemleri ile sağlık kuruluşlarına ve çalışanlarına ulaşılamadığı durumlarda sağlık hizmetlerini kişinin bulunduğu yere getiriyor
 • Bireyi aktif olarak bakım planına dahil ediyor
 • Bireyin ve ailenin mahremiyetini koruyor
 • Hasta yakınlarına hasta bakımında destek sağlıyor
 • Evde bakım hizmetleri, yaşlı, engelli, kronik hastalığı bulunan veya yaşadığı bir ameliyat sonrası iyileşme süreci içinde olan bireyleri bulundukları ortamdan koparmadan, yaşadıkları ve kendilerini ait hissettikleri yerde desteklemeyi amaç edinir. Bireyleri destekleyerek sosyal hayata adaptasyonlarını sağlamak, yaşantılarını mutlu ve güven içinde, sevdikleriyle beraber sürdürmelerini sağlayabilmek için ihtiyaç sahiplerine sağlık ve bakım hizmetleri verilmesi olarak da ifade edilmektedir.

  İlerleyen bilim, gelişen teknoloji ve mobilleşen sağlık sektörüyle birlikte son yıllarda ülkemiz içinde artış gösteren yaşlı nüfus oranı da evde yaşlı bakımı hizmetine duyulacak gereksinimin artacağının bir habercisidir.

  Ülkemizde geçmiş yıllarda evde hasta bakımı görevini, ağırlıklı olarak kadınlarımız üstlenmekteydi. Fakat günümüzde geçmiş yıllara nazaran kadınların daha fazla iş hayatına katılmasıyla birlikte, yakın aile çevresi ve arkadaşları tarafından bakımı gerçekleştirilemeyen ancak yaşadıkları ortamdan ayrılmadan bakım ve sağlık hizmetlerinin karşılanması gereksinimi duyan bireyler için profesyonel evde bakım ve evde sağlık hizmetleri sunulmaktadır.

  Vizyon Sağlık Kabini olarak; Evde Bakım, Evde Hemşirelik Hizmetleri, Enjeksiyon Uygulaması, Yara Bakımı ve Pansuman, Kan Alma, Beslenme ve İdrar Sondası Değişimi, Kulak Yıkama, Kulak Delme, Batık Tırnak Tedavisi, Kan Grubu Bakma, Serum Takma, Tansiyon ve Şeker Ölçümü, Dikiş Atma, Dikiş Alma hizmetleri vermekteyiz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir